Home / Başkanın Kalemi / BAŞKANIN KALEMİNDEN (04.06.2019)

BAŞKANIN KALEMİNDEN (04.06.2019)

Değerli üyelerimiz;

 

Sevgi, hoşgörü, saflık ve temizlik ayı olan Ramazan-ı Şerif’i tamamlayıp mübarek bayrama ulaşma şerefine nail olduğumuz bu güzel günlerde sizlere yeniden hitap edebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu vesileyle yazımın hemen başında Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularımla kutluyor, rabbimden hep birlikte geçireceğimiz daha nice bayramlara çıkabilmeyi niyaz ediyorum. Öyle umuyorum ki bayramın manevi iklimine uygun olarak tüm dostlarımızla olan bağlarımız daha da kuvvetlensin, birlik ve beraberliğimiz daha da perçinlensin.

 

İstanbul hakemliğinin mensupları olarak her daim şiarımız, doğruluk ve dürüstlük olmuştur; ilerleyen süreçte de hep bu olmalıdır. Zira saha içinde olduğu kadar, yöneticilik vasfımızla saha dışında da adalet dağıtmakla yükümlü olan bizler; geride bıraktığımız Ramazan ayının manevi iklimine uygun biçimde siz kıymetli üyelerimiz, kardeşlerimiz, dostlarımız adına en huzurlu ortamı tayin etmekle görevliyiz. Bunu da kul hakkı yemeden, sorumlusu olduğumuz insanlara karşı yüzümüzü eğecek eylemlerden kaçınarak yapmalıyız. Malumunuz olduğu üzere yüce Allah katında da affı olmayan tek günah kul hakkı yemektir. Dolayısıyla Rabbim şu mübarek günlerde bizleri bu büyük günahtan korusun ve bu koltuklarda oturduğumuz süre boyunca sizlere layıkıyla hizmet edebilmeyi nasip eylesin.

 

Geçtiğimiz hafta içinde TFFHGD İstanbul Şubesi olarak her Ramazan’da geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar yemeği organizasyonunu bir kez daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana her fırsatta vurguladığımız ‘birlik ve beraberlik’ olgusuna katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz o özel geceye iştirak ederek bizleri sevindiren tüm üyelerimize ve Türk futboluna birlikte katkı sunduğumuz paydaşlarımıza şahsım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

 

Kıymetli hakem ve gözlemcilerimiz;

 

Futbolun adalet sağlayıcıları olarak iyisiyle kötüsüyle, sevabıyla günahıyla koca bir sezonu daha geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Yaklaşık 10 ay boyunca gece gündüz demeden; hafta içi-hafta sonu ayırt etmeden; vaktimizden, ailelerimizden, zevklerimizden ve en önemlisi kendimizden fedakarlık yaparak yüceltmeye uğraştığımız Türk hakemliğinin daha da ileriye gitmesi adına bundan sonraki günlerde de boşluk vermeden çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki hakemlik oturmaya gelmez. Her daim kendimizi zinde tutmamız, hakemlik kariyerimiz adına olmazsa olmazdır. Bu, yalnızca fiziksel antrenmanlarla kalmamalı, kural bilgisi olarak da hem hakemlerimizin hem gözlemcilerimizin kendilerini daima güncellemeleri gerekmektedir. Dolayısıyla şimdiden önümüzdeki sezon için hepinize başarılar diliyor, gönlünüzden geçen noktalara gelebilmenizi temenni ediyorum.

 

Hepinizin malumu olduğu üzere geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Seçimli Olağan Genel Kurul neticesinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevine Sayın Nihat ÖZDEMİR seçildi. Türk futbolunun Avrupa ve dünya genelinde adını duyurma noktasında yaşadığı bu kritik süreçte sorumluluk alarak güzide bir makamın yediemini olan Sayın Nihat ÖZDEMİR’i ve tüm yönetim kurulu üyelerini gönülden tebrik ediyor, bu seçimin ülkemiz ve camiamız adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Öte yandan her daim hakemlerimizin yanında olan TASKK ve İASKF Genel Başkanı Sayın Ali DÜŞMEZ bir önceki dönemde olduğu gibi yeni dönemde de TFF Yönetim Kurulu’nda görev yapacak. Bu vesileyle İl Hakemleri ve İl Gözlemcilerinden TFF Vize Payı ücretinin alınmaması hususunda yaptığı katkılar nedeniyle Sayın Ali DÜŞMEZ’e de şahsım ve üyelerimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, yeni dönemde TFF Yönetim Kurulu’ndaki görevinde üstün başarılar diliyorum.

 

Sayın üyelerimiz;

 

Yazımı sonlandırırken sizlerle kendi adıma biraz buruk biraz yeni başlangıçlara gebe önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bundan tam 25 yıl önce, 1994 yılında büyük bir heyecanla başladığım ve bugüne dek katlanarak devam eden o heyecanla sürdürdüğüm hakemlik kariyerimi çeyrek asrın sonunda noktalamış bulunuyorum. Adım attığım günden bu yana sonsuz bir gururla saha içinde ve saha dışında hizmet ettiğim bu eşsiz camia sayesinde çok sayıda dost edindim, birbirinden önemli deneyimler yaşadım. Amatör ligden Şampiyonlar Ligi grup maçlarına kadar her seviyede yüzlerce müsabakada görev yapma şerefine nail oldum. Ancak elbette her güzel şey gibi bunun da sonu geldi. Çeyrek asırlık saha içi deneyimimin ardından edindiğim en büyük tecrübe şu oldu: Bu işten keyif aldığınız sürece daima ileriye gidersiniz. Dolayısıyla bu işi yaptığınız sürece nerede olursanız olun bulunduğunuz konumdan daima keyif alın. Keyif almadığınızı hissettiğiniz anda ise yerinizi başkalarına bırakmayı bilin. Bu noktada başta 25 yıl evvel hakemliğe başlarken ilk hocam olan Sayın Serdar Çakır olmak üzere bugüne dek bana emeği geçen tüm hocalarıma, birlikte yüzlerce maça çıktığım ve sayısız anı yaşadığım değerli hakem arkadaşlarıma ve desteklerini daima yanımda hissettiğim aileme, dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyisiyle kötüsüyle tam 25 yılı geride bırakmanın huzurunu iliklerime kadar yaşıyorum. Bunun getirdiği bir hevesle de hakemlik camiasına, bu kutsal müesseseye bundan sonraki süreçte de hizmet edeceğimin bilinmesini istiyorum.

 

Son olarak bir kez daha mübarek Ramazan Bayramınızı tüm iyi dileklerimle kutluyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

 

Süleyman ABAY

TFFHGD İstanbul Şubesi Başkanı

Hakkında

Check Also

BAŞKANIN KALEMİNDEN (11.03.2019)

Değerli üyelerimiz;   Hem İstanbul hem de Türk hakemliği olarak ziyadesiyle yoğun gündeme sahip bir …