Home / Başkanın Kalemi / BAŞKANIN KALEMİNDEN (11.03.2019)

BAŞKANIN KALEMİNDEN (11.03.2019)

Değerli üyelerimiz;

 

Hem İstanbul hem de Türk hakemliği olarak ziyadesiyle yoğun gündeme sahip bir ayı geride bıraktık. İlk olarak Şubat ayı içerisinde Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı görevinden ayrılan Sayın Yusuf NAMOĞLU ile birlikte tüm MHK üyelerine görevde kaldıkları süre boyunca Türk hakemliğine sundukları katkılardan dolayı en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ardından MHK Başkanlığı görevine getirilen Sayın Sabri ÇELİK ve yeni MHK üyeleri için bu atamanın hayırlı olmasını temenni ediyor, kendilerine bu önemli görevde sonsuz başarılar diliyorum. Umarım yaşanan bu kan değişikliği sonrası kazanan yine Türk hakemliği olur ve bugüne dek elde ettiğimiz başarıların devamı gelir. Bununla birlikte yıllardır TFF Başkanlığı’nı yürüten Sayın Yıldırım DEMİRÖREN de yine geride bıraktığımız ay içerisinde bu görevi bıraktığını açıkladı. Sayın DEMİRÖREN’e de hem Türk futboluna hem de Türk hakemliğine yaptığı katkılar sebebiyle gönülden teşekkür ediyor, Haziran ayındaki genel kurula kadar başkanlığa vekalet edecek Sayın Hüsnü GÜRELİ’ye başarılar diliyorum.

 

TFFHGD İstanbul Şubesi olarak geçtiğimiz ay yoğunluğumuzu yaz aylarında gerçekleştireceğimiz yurtdışı organizasyonlarına verdik. Bu bağlamda İsveç, Macaristan, Norveç ve Danimarka’da düzenlenecek turnuvalarda derneğimizin öncülüğünde görev alacak hakemlerimizi belirlemek adına yaptığımız testleri ve mülakatları nihayete erdirerek listelere son halini verdik. Organizasyonlara katılacak hakem, gözlemci ve idarecilerimizin belirlenmesinin ardından her hafta bu isimlerle toplantılar yapmaya başladık. Böylelikle yurtdışına çıkacak üyelerimizin organizasyonlar başlayıncaya kadar her anlamda hazır hale gelmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Yaklaşık 60 hakemimizin yurtdışındaki turnuvalarda maç yöneterek hakemlik kariyerlerine önemli bir kilometre taşı eklemelerinin yanı sıra gittikleri ülkeleri gezme ve tanıma fırsatı bulmaları için de onlara en uygun rotaları çizmeye çalışıyoruz. Bu sayede hakemlerimiz yurtdışına çıkıp yalnızca maç yönetmekle kalmayacak farklı kültürleri ve mekanları tanıma imkanı da yakalayacak, ülkemize unutamayacakları anılarla dönecekler.

 

Amatör futbolun ne yazık ki önlenemez ve üzücü bir gerçeği olan ‘şiddet’ olgusu geçtiğimiz ay da birçok kez çirkin yüzünü gösterdi. Hakemlerimize karşı gerçekleştirilen saldırıların haberlerini her defasında daha da artan bir üzüntüyle aldık. Sporda şiddetin önlenmesi için üstün gayret göstersek de bunu engelleyemediğimiz durumlarda hakemlerimizi sahipsiz bırakmayarak her türlü hukuki ve idari süreçte yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Dilerim sporun çekici ve birleştirici yönüne darbe vuran bu çirkin olaylar bir an evvel son bulur, başta hakemlerimiz olmak üzere spor camiasının içerisindeki her birey çok daha nezih ortamlarda eğlenerek işlerini yapma fırsatı bulur. Bu vesileyle çirkin saldırılara maruz kalan tüm hakemlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, bu elim olayların bir daha asla tekrarlanmamasını umuyorum.

 

Bilindiği gibi Türk hakemliği yalnızca erkeklerden oluşan bir camia değil. Camiamızı güzelleştiren, başta İstanbul hakemliği olmak üzere tüm şehirlerimizdeki hakem kadrolarına renk katan kadın hakemlerimizin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Geride bıraktığımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadın hakem ve gözlemcilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu anlamlı günler vesilesiyle kadın hakemlerimizin sayısının daha da artmasını ve tüm kadın hakem ve gözlemcilerimizin çok daha büyük başarılar yakalamasını temenni ediyorum.

 

Geçtiğimiz günlerde tüm İslam alemi olarak en kutsal zamanlarımızdan biri olan mübarek Üç Aylar’ı karşılamanın hazzını yaşadık. Regaib Kandili’yle birlikte Receb ayına merhaba dediğimiz bugünlerde Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) şu manidar duasıyla sözlerimi bitirirken geçmiş kandilinizi tebrik ediyor, mübarek Üç Aylar’ın tüm İslam alemine kutlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum:

“Allah’ım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır. Amin.”

 

Saygılarımla,

 

Süleyman ABAY
TFFHGD İstanbul Şubesi Başkanı

 

Hakkında admin1

Check Also

BAŞKANIN KALEMİNDEN (07.02.2019)

Değerli üyelerimiz;   Profesyonel liglerde sezonun ilk yarısını geride bıraktığımız, ikinci yarıya start verdiğimiz bu …