Home / Başkanın Kalemi / BAŞKANIN KALEMİNDEN (12.12.2018)

BAŞKANIN KALEMİNDEN (12.12.2018)

Değerli Üyelerimiz;

2018’in son günlerini geçirdiğimiz şu dönemde, her geçen gün yenilenmeye devam eden internet sitemiz aracılığıyla bir kez daha sizlerle buluşmanın kıvancını yaşıyorum. TFFHGD İstanbul Şubesi olarak üstlendiğimiz misyon ve sahip olduğumuz vizyonun kıymetli bir parçası olarak gördüğümüz yenilenen web sitemizin, aradan geçen kısa sürede sizler tarafından beğenildiğini umuyorum.

29 Ekim’de coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramımız sonrası hüzünle karşıladık Kasım ayını. Her yıl olduğu gibi yine özlem ayı oldu Kasım. Güzide ülkemizin şanlı kurucusu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü vefatının 80. sene-i devriyesinde çeşitli programlarla anarken ona olan hasretimizin bir kat daha arttığını en derinden hissettik 10 Kasım günü. Tıpkı o gün yayımladığımız mesajda vurguladığımız gibi Atamızın yaktığı ışığın ebediyen sönmemesi, evlatlarının onun yolundan giderek Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılması adına tüm gayretimizle mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Tüm bu duygularla, Atamızı daha derinden anmak ve anlamak amacıyla Genel Sekreterimiz Sayın Mithat Kamil BİRİCİK’i ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Sebahattin İÇÖZ’ü 10 Kasım’ı da içine alan haftada komşu ülke Yunanistan’a uğurladık. Burada Bölgesel Gözlemcimiz Sayın Fikret POYRAZOĞLU’nun organizesiyle Yunan dostlarımızın misafiri olan yöneticilerimiz, başta Ulu Önder ATATÜRK’ün doğduğu Selanik’teki ev olmak üzere çok sayıda şehir ve mekana ziyaretler gerçekleştirdiler. Yine Selanik’teki 10 Kasım ATATÜRK’ü Anma Programı’nı protokolden takip eden yöneticilerimiz, ülkenin farklı şehirlerinde Yunan hakemlerle de bir araya gelerek iki ülke hakemliği arasında köprü kurdular. Bu vesileyle iki yıl evvel ülkemizde ağırlamaktan, bu yıl da misafirleri olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz Yunan dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, her iki ülke hakemliğinin de gelişimi adına bu dostluğun artarak devamını diliyorum.

Geride bıraktığımız ay içerisindeki önemli faaliyetlerimizden biri de bu sezon için çeşitli sebeplerle vize yaptırmayan il hakemlerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantı oldu. TFFHGD İstanbul Şubesi olarak daima yanlarında ve destekçileri olduğumuz bu kardeşlerimizle bir araya gelerek sorunlarını dinleme, dertlerine ortak olma fırsatı bulduk. Bununla birlikte kendilerine Mayıs 2019’da rutin olarak gerçekleşecek vize yenileme işlemleri sırasındaki atletik testlerde sorun yaşamamaları için bir takım önerilerde bulunduk. Onlara şu mesajları verdik: Unutulmamalı ki biz hakemler her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi bilmeliyiz. Yalnızca belirli dönemlerdeki koşu veya testler için değil, kalıcı başarılar elde edebilmek için kendimizi her an hazır tutmalıyız. İnişler ve çıkışlar bu işin doğasında olup belirli bir süre için yaşanan bu ayrılığın iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Hem fiziksel hem de mental hazırlıkla Mayıs ayındaki vize koşuları için çalışmalar yapılmalıdır. Onun dışında kalan konular tamamen yöneticilerin takdiridir. Hepinizin hakkında en hayırlısının olmasını ve ilk fırsatta yeniden aramıza dönmenizi umuyorum.

Kıymetli hakem ve gözlemcilerimiz;

Aralık ayıyla birlikte gerçekleştirmeyi planladığımız birkaç önemli organizasyonu da sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk olarak 6 Aralık 1962’de kaybettiğimiz FIFA Kokartlı İlk Türk Hakemimiz Sulhi GARAN’ı anmak üzere bir program düzenledik. 1957 yılında İsviçre’de düzenlenen FIFA Hakem Kursu’na katılıp dünya çapında açılacak tüm hakem kurslarına hoca seçilmesiyle başarısı ülke sınırlarını aşan ve uluslararası bir boyuta taşınan merhum hocamız Sulhi GARAN’ı yeni nesil hakemlere tanıtmak ve namına yakışır bir şekilde anmak için dernek olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde 6 Aralık günü hocamızı Küplüce Mezarlığı’ndaki kabri başında andık. Mevlid-i şerifin okutulduğu törende dualar ve konuşmaların ardından hocamızın hayrına helva dağıtımı gerçekleştirdik. Bu vesileyle hocaların hocası, Türk hakemliğinin öncü ismi Sulhi GARAN’ı bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Tüm bunların dışında önümüzdeki günlerde TFFHGD İstanbul Şubesi olarak hakem ve gözlemcilerimizi tiyatro etkinliğinde buluşturmanın mutluluğunu yaşayacağız. 21 Aralık Cuma günü Harbiye Muhsin ERTUĞRUL Sahnesi’nde sahnelenecek “Şekerpare” isimli oyuna katılım için gerekli detayları da internet sitemiz aracılığıyla siz değerli hakem ve gözlemcilerimizin bilgisine sunduk. Umuyorum ki yüksek bir katılım beklediğimiz bu kültür-sanat etkinliği, birlik beraberliğimizin pekişmesi adına büyük faydalar sağlayacaktır. TFFHGD İstanbul Şubesi olarak bu tür etkinliklerin artarak sürmesi için her geçen çalıştığımızın da bilinmesini istiyor, hepinizi tiyatro etkinliğimize bizzat davet ediyorum.

2018’in son ayında İstanbul ve Türk hakemliği adına daha nice güzellikler yaşanması temennisiyle en derin muhabbetlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Süleyman ABAY
TFFHGD İstanbul Şubesi Başkanı

Hakkında admin1

Check Also

BAŞKANIN KALEMİNDEN (11.03.2019)

Değerli üyelerimiz;   Hem İstanbul hem de Türk hakemliği olarak ziyadesiyle yoğun gündeme sahip bir …