Home / DERNEK DUYURULARI / FIFA 2013/14 Oyun Kuralları Kitabını yayınladı. Yeni kitapta en büyük değişiklikler

FIFA 2013/14 Oyun Kuralları Kitabını yayınladı. Yeni kitapta en büyük değişiklikler

FIFA 2013/2014 Oyun Kuralları Kitabını Yayınladı. Oyun Kurallarında Kapsamlı Değişiklikler Yapıldı.

FIFA 2013/14 Oyun Kuralları Kitabını yayınladı. Yeni kitapta en büyük değişiklikler;

 • Gol Çizgisi Teknolojisinin kabulü ile Kural Kitabına yapılan zorunlu ilaveler.
 • “İlave yardımcı hakemler” ile ilgi yapılan ilaveler ve
 • ofsayt kuralında oldu.

Değişiklikleri sizler için tercüme ettik. Tercümelerde kendi yorumumuz kullanıldığı için resmi geçerliliği yoktur.

Kural 1 – Oyun alanı (Sayfa 14 IFAB kararları)
Karar 2
Gol Çizgisi Teknolojisi (GÇT) kullanılan yerlerde, kale çerçevesinde değişikliklere izin verilebilir. Bunlar Gol Çizgisi Teknolojisi için FIFA Kalite Programında belirlenmiş özelliklere ve yukarıda açıklanmış “Kaleler” maddesine uygun olmalıdır.
Kural 2 – Top (Sayfa 16 IFAB kararları)
Karar 3
Gol Çizgisi Teknolojisi (GÇT) kullanılan yerlerde, entegre edilmiş topların kullanılmasına izin verilebilir, fakat bunlar “FIFA APPROVED”, “FIFA INSPECTED” ve “INTERNATIONAL MATCHBALL STANDART” topları olmalıdır.
Kural 5 – Hakem (Sayfa 27 IFAB kararları)
Karar 3
Gol Çizgisi Teknolojisi kullanıldığı yerlerde (ilgili yarışma kurallarına bağlı kalmak koşuluyla) maçtan önce teknolojisi fonksiyonlarını test etmek hakemin görevidir. Yapılacak testler Gol Çizgisi Teknolojisi için FIFA Kalite Programı test kılavuzunda belirtilmiştir. Eğer teknoloji test kılavuzuna göre çalışmazsa hakem Gol Çizgisi Teknolojisini kullanmamalı ve ilgili kuruma bu olayı rapor etmelidir.
Kural 10 – Gol yapma yöntemi (Sayfa 34 yeni paragraf)
Gol Çizgisi Teknolojisi
Gol Çizgisi Teknolojisi hakem kararını desteklemek için, bir gol olup olmadığının doğrulanması amacıyla kullanılabilir. Gol Çizgisi Teknoloji’nin kullanımı ilgili yarışma kurallarında önceden belirtilmelidir.
İlave Yardımcı Hakemler (Sayfa 59 yeni paragraf)
Müsabaka yönetmeliklerine göre ilave yardımcı hakemler atanabilir.
Bunlar, mümkün olan en üst klasmanın faal hakemleri olmalıdırlar.
Müsabaka yönetmeliği hakemin devam edememesi durumunda takip edilecek prosedürü belirlemeli ve bu durumda;

 1. dördüncü hakemin mi hakemin yerini alacağını veya
 2. kıdemli ilave yardımcı hakemin, hakemin yerini alacağını ve dördüncü hakemin ilave yardımcı hakem olacağını açıklamalıdır.
  Görevler
  İlave yardımcı hakemlerin görevlendirildiği müsabakalarda, hakemin kararına bağlı olarak, aşağıdaki durumları işaret edecektir:
 • topun tamamının kale çizgisini geçerek oyun alanını terk ettiğini,
 • hangi takımın kale veya köşe vuruşu yapacağını,
 • hakemin görüşü dışında olan faul ve diğer olayları,
 • ilave yardımcı hakemin hakemden daha iyi bir görüşe sahip olduğunda, özellikle ceza alanı içinde, bir ihlal meydana geldiğini,
 • penaltı vuruşunda, vuruş yapılmadan önce kalecinin kale çizgisinden hareket edip etmediğini ve topun gol çizgisini geçip geçmediğini.

Yardım
İlave yardımcı hakemler aynı zamanda, oyun kurallarına uygun olarak, maçın kontrol edilmesinde hakeme yardımcı olacaklardır, ancak son karar her zaman hakem tarafından verecektir.
Bir ilave yardımcı hakemin gereksiz müdahale veya yakışıksız hareketleri olduğunda, hakem onun görevine son verecek ve durumu yetkili kurumlara rapor edecektir.
Aşağıdaki değişiklikler Kural Kitabının “Oyun kurallarının yorumlanması ve hakemler için rehber” bölümünde yer almaktadır:
İlave Yardımcı Hakemler (Sayfa 83)
Görevler ve sorumluluklar
İlave yardımcı hakemler, oyun kurallarına uygun olarak, maçın kontrol edilmesinde hakeme yardımcı olacaklardır. Ayrıca, devam eden maçta, hakemin talebi ve talimatı ile diğer konularda da hakeme yardımcı olacaklarıdır. Bu genel olarak aşağıdakiler unsurları içerir:

 • sahanın, kullanılan topların ve oyuncu teçhizatının kontrolü
 • teçhizat ve kanama problemlerinin çözüldüğünün kararı
 • zaman, goller ve fena hareketlerin kayıtlarının yedeklemesinin sağlanması
  Pozisyon alma ve ekip çalışması
 1. Maç esnasında genel pozisyon alma

İlave yardımcı hakemlerin pozisyonu kale çizgisinin arkasındır.

İstisnai durumlar olmadığı sürece ilave yardımcı hakemlerin saha içine girmelerine izin verilmez.
Kale vuruşu
İlave yardımcı hakemler topun kale alanı içine yerleştirildiğini kontrol etmelidirler. Eğer top doğru şekilde yerleştirilmediyse bunu hakeme bildirecektir.

 1. Penaltı vuruşu

İlave yardımcı hakem kale alanı çizgisi ile kale çizgisinin kesiştiği yerde, yardımcı hakem ise sondan ikinci savunma oyuncusu ile aynı hizada bulunmalıdır.

 1. Penaltı noktasından yapılan vuruşlar

İlave yardımcı hakemler kalenin sağında ve solunda her bir kale alanı çizgisi ile kale çizgisinin kesiştiği yerde ayrı ayrı bulunmalıdırlar. İlave yardımcı hakemler topun tamamının kale direklerinin arasından, üst direğin altından gol çizgisini tamamen geçtiğini hakeme bildirmekten sorumludurlar.

 1. “Gol – gol değil” durumları

İlave yardımcı hakem bir gol kaydedildiğini hakeme bildirmelidir.

İlave yardımcılar için işaretleşme sistemi

İlave yardımcı hakemler hakem ile iletişi için sadece radyo iletişim sistemi kullanacaklar, bayrak kullanmayacaklardır. Radyo iletişim sisteminin arızalanması durumunda ilave yardımcı hakemler, hakeme kararlarını bildirmek için elektronik bip sinyalini kullanacaklardır.

Genel bir kural olarak, ilave yardımcı hakemler çok açık el işareti vermeyeceklerdir. Ancak bazı olaylarda, gizli bir el işareti hakemi desteklemek için önemli olabilir. El işareti açık bir anlama sahip olmalıdır. El işaretinin anlamı maç öncesi görüşmelerde tartışılmalı ve üzerinde anlaşılmalıdır.

Gol çizgisi teknolojisi (GÇT) (Sayfa 107 – Kural 10 Gol yapma yöntemi)

GÇT’nin prensipleri

 • GÇT sadece gol çizgisine ve bir golün olup olmadığına karar vermek için uygulanır.
 • GÇT sistemi FIFA GÇT kalite programına uygun olmalıdır.
 • Bir gol olup olmadığına dair işaret derhal ve bir saniyenin içinde teyit edilmelidir.
 • Bir golün olup olmadığına dair işaret, GÇT sistemi tarafından sadece hakeme iletilmelidir. (hakem saati vasıtasıyla titreşim veya göstererek)

GÇT’nin gereksinimleri ve özellikleri

Müsabakalarda GÇT sistemi kullanılacaksa, müsabakayı düzenleyen organizasyon, sistemin FIFA GÇT kalite Programı Test Kılavuzu gereksinimleri karşıladığından emin olmalıdır. Bu kılavuz IFAB tarafından onaylanmalıdır. Bir bağımsız test enstitüsü, farklı teknoloji sağlayıcılarının sistemlerinin doğruluğunu ve işlevselliğini Test Kılavuzuna uygun olarak onaylamalıdır.

Tanımlar (Sayfa 108 – Kural 11 Ofsayt)

 • “rakip kale çizgisine daha yakın………………….
 • “oyuna müdahale”,……………….
 • “rakibe müdahale etmek”, rakibin görüş çizgisini açıkça engelleyerek veya rakibi ile top için mücadeleye girerek, rakibin topla oynamasını veya oynayabilmesini engelleme anlamına gelir.
 • “bulunduğu pozisyondan avantaj elde etme”,
  • ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncunun kale direkleri, üst direk veya rakibinden geri dönen veya seken topla oynaması anlamına gelir.
  • ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncunun geri dönen, seken veya bir rakibi tarafından bilerek kurtarılan topla oynaması anlamına gelir.

  Ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncu eğer topu bilerek oynayan bir rakibinden alırsa (bilerek kurtarılan top dışında), bu durum “bulunduğu pozisyondan avantaj elde etmek” olarak değerlendirilmez.

Ofsayt pozisyon şekillerindeki değişiklikler aşağıya yansıtılmıştır.

Ofsayt pozisyonundaki bir hücum oyuncusu (A) kalecinin görüş çizgisini engellemiyor veya rakibi ile top için mücadeleye girmiyor.

Ofsayt pozisyonundaki bir hücum oyuncusu (A) topa doğru koşuyor fakat rakibinin topla oynamasını ya da oynayabilmesini önlemiyor. (A) rakibi (B) ile top için mücadeleye girmiyor.

Ofsayt pozisyonundaki bir hücum oyuncusu (A) topa doğru koşarak rakibinin (B) topla oynamasını veya topla oynayabilmesini engellemek için rakibi ile top için mücadeleye giriyor. (A) rakibi (B) ile top için mücadele ediyor.

Ofsayt pozisyonunda bulunan bir hücum oyuncusu (B) top en son bir takım arkadaşı tarafından oynandığı veya dokunduğu zaman, geri dönen, seken veyakaleci tarafındanbilerek kurtarılan topla oynaması veya dokunması nedeniyle ofsayt olarak cezalandırılır.

Ofsayt pozisyonunda bulunan bir hücum oyuncusu (B) top en son bir takım arkadaşı tarafından oynandığı veya dokunduğu zaman, geri dönen, seken veya bir savunma oyuncusu tarafından bilerek kurtarılan topla oynaması veya dokunması nedeniyle ofsayt olarak cezalandırılır.

Takım arkadaşı (A) tarafından atılan şut kaleciden geri dönüyor. Oyuncu (B) ofsayt pozisyonunda değildir (onsayt) ve topla oynuyor. Ofsayt pozisyonunda olan oyuncu
(C) cezalandırılmaz. Çünkü topa dokunmuyor ve bulunduğu pozisyondan bir avantaj sağlamıyor.

Takım arkadaşı (A) nın çektiği şut bir rakipten sekerek, yön değiştirerek hücum oyuncusu (B) ye geliyor, daha önceden ofsayt pozisyonunda bulunan bu oyuncu topla oynadığı veya dokunduğu için ofsaytla cezalandırılır.

 

Rakibine müdahale etmeyen hücum oyuncusu (C) ofsayt pozisyonunda iken takım arkadaşı (A) rakip kaleye doğru koşan ve ofsayt pozisyonunda bulunmayan oyuncuya (B1) pas veriyor ve oyuncu (B2) takım arkadaşı (C) ye pas veriyor. Hücum oyuncusu (C) ofsaytla cezalandırılmaz. Çünkü top kendisine atıldığı anda ofsayt pozisyonunda değildir.
(not: Yukarıdaki şekilde sadece numara değişmiştir. Önceki 13 numarası 14 olmuştur. MMI)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Mehmet Murat ILGAZ

Hakkında admin

TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ Burhan Felek Spor Kompleksi Bağlarbaşı /Üsküdar 0216 651 63 00 – 03

Check Also

GEÇMİŞ OLSUN MURAT ZİREK

Dernek üyemiz, İl Hakemimiz Murat Zirek’in geçirdiği trafik kazası sonucu omzunda kırık ve kafa tasında …