Home / DERNEK DUYURULARI / MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINDA SAMSUN’DAYDIK

MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINDA SAMSUN’DAYDIK

TFFHGD İstanbul Şubesi olarak Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan Milli Mücadele’nin 100. yılını Samsun’da karşıladık.

Derneğimiz tarafından düzenlenen ve 17 Mayıs Cuma akşamı başlayıp 20 Mayıs Pazartesi sabahı sona eren Samsun gezisine TFFHGD İstanbul Şubesi Başkanvekilimiz Sayın Cüneyt TANER, Genel Sekreterimiz Sayın Mithat Kamil BİRİCİK, Yönetim Kurulu Asil Üyelerimiz Sayın Sebahattin İÇÖZ, Sayın Erdem BAYIK ve Sayın Savaş İLHAN ile 25 kişilik hakem ve gözlemci ekibimiz katıldı.

18 Mayıs Cumartesi sabahı Samsun’a varan üyelerimiz ilk olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki heyeti İstanbul’dan Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru’nu ziyaret etti. Vapur içerisinde bulunan müzeyi gezen ekibimiz, Milli Mücadele yıllarında kullanılan çeşitli ekipmanları da yakından görme fırsatı buldu. Bandırma Vapuru önünde hatıra fotoğrafı çektiren hakem ve gözlemcilerimiz daha sonra Samsun Hayvanat Bahçesi’ni gezdi. Burada eğlenceli dakikalar geçiren üyelerimiz, şehir turu attıktan sonra iftar ve sahuru hep birlikte yaptı.
19 Mayıs günü Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü kapsamında şehir genelinde düzenlenen çok sayıda etkinliğe coşkuyla katılan hakem ve gözlemcilerimiz; Kurtuluş Yolu, Cumhuriyet Meydanı, İlkadım Anıtı gibi özel mekanları da ziyaret etti. Tarihi güne yerinde tanıklık eden hakem ve gözlemcilerimiz daha sonra Havza ilçesine doğru hareket etti. Havza’da Atatürk’ün Samsun’dan Amasya’ya doğru giderken iki hafta boyunca konakladığı ve Milli Mücadele’nin ilk karargâhı olarak kabul edilen ‘Atatürk Evi’ni gezen üyelerimize müze yetkilileri tarafından mekanla ilgili detaylı bilgiler verildi. Üyelerimiz Atatürk Evi önünde de hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Milli Mücadele’nin bir diğer önemli noktası Amasya’ya geçti. Amasya’da Yeşilırmak kenarında yürüyüş yapan hakem ve gözlemcilerimiz daha sonra Amasya Genelgesi’nin tüm dünyaya duyurulduğu yer olan Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi’ni gezdi. Amasya turunun ardından dönüş yoluna geçen üyelerimiz, iftarı Merzifon’da yaparken Spor Toto Süper Lig’de şampiyonu belirleyen Galatasaray A.Ş. – Medipol Başakşehir FK maçını da hep birlikte izledi.
Dernek yöneticilerimiz, hakemlerimiz ve gözlemcilerimizden oluşan ekip Milli Mücadele ruhunun doya doya yaşandığı iki özel günün ardından 20 Mayıs Pazartesi sabahı İstanbul’a vardı.

 

Hakkında

Check Also

CİĞERLERİMİZ YANIYOR

Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ülkemizin birçok bölgesine yayılan yangın felaketiyle alakalı gelişmeleri üzüntüyle takip …