Home / DERNEK DUYURULARI / MÜSABAKALARDA YAŞANAN ŞİDDET OLAYLARI HAKKINDA

MÜSABAKALARDA YAŞANAN ŞİDDET OLAYLARI HAKKINDA

MÜSABAKALARDA YAŞANAN ŞİDDET OLAYLARI HAKKINDA

Değerli Hakem ve Gözlemcilerimiz,

Gerek müsabaka esnasında gerekse de müsabaka öncesi ve sonrasında, meydana gelen şiddet olaylarıyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bizler uzun süredir bu tarz olaylar sebebiyle mağdur olan hakem ve gözlemcilerimizin yanında yer alarak, sporda şiddet olaylarıyla mücadelemizi sürdürmekteyiz. 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunumuz yürürlüğe girmiş, hakem ve gözlemcilerimize etkin koruma sağlanması amaçlanmış olmasına rağmen ne yazık ki sporda şiddet tam manasıyla önlenememiştir.

Bizler de, dernek olarak sporda şiddet olayları ile karşı karşıya kalan hakemlerimizin etkin şekilde yanlarında yer almaktayız. Sezon içerisinde hakem ve gözlemcilerimize karşı meydana gelen şiddet olaylarının azalması için hukuki süreçleri doğrudan takip etmekteyiz. Bu minvalde sezonun başlamasıyla birlikte bazı hatırlatmaları tekrar etme gereği hissettik.

• 6222 Sayılı Spor Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunu’nun 20. Maddesi kapsamında hakem ve gözlemcilerimiz kamu görevlisi sayılmaktadır.

• Kamu görevlisine karşı işlenen yaralama ve hakaret suçları bakımından; şikayet şartı aranmaması ve uzlaştırma hükümlerine tabi olunmaması sebebiyle, bu durumu öğrenen kolluk kuvveti ile adli birimlerin derhal harekete geçmesi gerekmektedir.

• Şiddet olayının yaşanması akabinde; acil sağlık yardımının gerekmesi halinde 112’yi, şiddet olayının adli merciilere intikal etmesini istemeniz halinde ise derhal 155’i arayınız.

• Şiddet eylemini gerçekleştiren şahsın/şahısların kimlik bilgilerini, müsabakadaki görev veya pozisyonlarını, olayın meydana geliş şeklini; olay hakkında bilgi ve görgü sahibi olan hakem triosu, gözlemci ve saha komiseri ile birlikte detayları not alınız.

• Yaralama ile neticelenen bir şiddet olayı meydana gelmişse sizlere yardımcı olmak için gelen polis ekibiyle birlikte hastaneye darp raporu almaya gidiniz.

• Şiddet olayıyla karşılaşan hakem ekibi; hakaret ve tehditlere maruz kalmışsa hadisenin gerçekleşmesinin hemen akabinde ifade edilen hakaret ve tehditleri, tehdit ve hakaret ifadelerini kullananlarla birlikte not almalılardır. Bu alınan notlar mutlaka ifadelere eklenmelidir.

• Polis merkezine gittiğinizde olaya tanık olanlarla birlikte ifade veriniz. Olay hakkında net şekilde bilgi sahibi olan yardımcı hakemlerden en azından bir tanesinin tanık olarak ifade vermesi gerekmektedir.

• Polis merkezinde hazırlanan dosyanız savcılık tarafından değerlendirilecek olup, gerekli işlemler savcılık tarafından yürütülerek gelişmelerle ilgili gerektiğinde tarafınıza tebligat yapılacaktır. Lütfen ikametgah adresinizin doğru ve güncel olduğundan emin olun.

• İsterseniz olayın akabinde polis merkezine gitmeksizin olayın üzerinden uzun bir süre geçirmemek kaydıyla savcılık makamına doğrudan vereceğiniz ifade ya da suç duyurusu dilekçesi ile de soruşturma başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

• Daha önceden başlamış ve halihazırda devam etmekte olan hukuki süreçleriniz ile ilgili yardım almak isterseniz iletişim bilgileri aşağıda yazılı kişilerle irtibata geçebilirsiniz.

Hatırlatmış olduğumuz bilgilerin sizler için yeterli olmaması halinde veya daha detaylı olarak bilgi ve destek almak istediğinizde muhakkak bizimle irtibata geçiniz. Sizlere destek verecek avukat üyelerimizin bilgilerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

Anadolu Yakasında Oynanan Müsabakalar ile İlgili

TFFHGD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi – Hukuk İşleri Komisyonu Başkanı
Av. Aydın Sayar 0532 777 45 73

Avrupa Yakasında Oynanan Müsabakalar ile İlgili
TFFHGD İstanbul Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi – Hukuk İşleri Komisyonu Başkan Yardımcısı
Av. Yener İnci 0532 209 52 85

Hakkında admin

TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ Burhan Felek Spor Kompleksi Bağlarbaşı /Üsküdar 0216 651 63 00 – 03

Check Also

DERNEK ÖDEMELERİ HAKKINDA

DERNEK ÖDEMELERİ HAKKINDA -Hakem ve Gözlemcilerimiz dernek ödemelerini, Bakırköy Özel Çamlık Hastanesinde derneğimiz için tahsis …