Home / DERNEK DUYURULARI / DOĞAN BABACAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ

DOĞAN BABACAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ

FIFA Dünya Kupası’nda maç yönetmiş olan ilk Türk Hakemi, duayen hakem Doğan BABACAN hocamızı vefatının üçüncü yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Türk Hakemliğine sunduğu katkılarla efsaneleşen Doğan Hocamıza bir kez daha Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve futbol camiasına sabırlar diliyoruz. Onu ve Türk hakemliğine bıraktığı eserleri hiçbir zaman unutmayacağımızın sözünü veriyoruz.

DOĞAN BABACAN KİMDİR?

5 Nisan 1930’da İstanbul Beşiktaş’ta dünyaya gelen Doğan BABACAN, spor yaşantısına 16 yaşında Beşiktaş genç takımında futbolculukla adım attı. 1954 yılında sakatlanıp futbolu bırakıncaya dek Beyoğluspor, Karşıyaka, Kasımpaşaspor, Emniyet ve Hacettepe takımlarında top koşturdu. 1955’te hakemliğe başlayan Doğan BABACAN, 1964’te ilk milli maçını yönetti. 1969 yılında FIFA kokartı takan BABACAN, 1972 Münih Olimpiyatları’nda ve ardından yine Almanya’da düzenlenen 1974 FIFA Dünya Kupası’nda görev yaptı. BABACAN böylelikle Dünya Kupası Finalleri’nde düdük çalan ilk Türk hakemi oldu. 1974 Dünya Kupası’nda ev sahibi Batı Almanya’nın Berlin’de 110 bin seyirci önünde oynadığı Şili karşılaşmasında Alman oyuncu Berti Vogts’a sert bir faul yapan Şilili Carlos Caszely’yi oyundan atan BABACAN, böylelikle bir Dünya Kupası maçında kırmızı kart gösteren ilk hakem olarak da dünya futbol tarihine geçti.

1978 yılında hakemliği bırakan BABACAN daha sonra MHK ve Futbol Federasyonu eğitim kadrosunda çeşitli görevler üstlendi. Hakemlik üzerine dört kitap kaleme alan Doğan BABACAN, 18 Mayıs 2018’de aramızdan ayrıldı. BABACAN’ın kabri, Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Hakkında admin2

Check Also

BİR OLURUZ YOLUNDA HEP! BAŞARILAR MİLLİ TAKIM, BAŞARILAR CÜNEYT ÇAKIR !

11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek EURO 2020 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takımımıza …